Hokejový svaz znehodnotil úroveň 2. ligy

S nadějí jsem očekával jednání Českého svazu ledního hokeje (dále jen ČSLH) o herním systému II. hokejové ligy. K tématu jsem tu již sepsal dva články, hlavně v tom prvním pak nastínil hlavní problematiku druholigové soutěže. Výsledné řešení, které ČSLH oznámilo, mě připravilo o poslední zbytky víry, že v ČSLH jsou inteligentní a normální lidé. Komický paskvil, který vypustili na světlo světa, nemá obdoby v žádných hokejových soutěžích nikde na světě. Ve své absurditě překročilo ČSLH další mez a jen se děsím, s jakým systémem asi vyrukují za rok.

Šumperk - BřeclavPetr Skokan

První pokus o dojednání smysluplného herního systému provedly samotné druholigové kluby, které navrhly systém dvou skupin - té západní (Čechy) o 20 účastnících, té východní (Morava) o 16 účastnících. Největším problémem tohoto návrhu byla ekonomická náročnost na cestování, což bývá v amatérských soutěžích procentuálně významná část rozpočtu klubů. Naštěstí návrh neprošel, načež svaz začal vymýšlet, jak tedy 2. ligu odehrát.

Na veřejnost se dostala informace, že by se mělo hrát na tři skupiny, kdy dvě budou mít deset účastníků, ta třetí pak patnáct týmů. Tento plán nakonec opravdu schválen byl, pravda sám o sobě nevypadá tak hloupě, jakým ve skutečnosti je. Nejprve pár stručných slov k finální podobě herního systému. Ve skupinách Střed a Západ odehrají mužstva v desetičlenných skupinách 36 utkání systémem dvoukolově každý s každým. Ve skupině Východ se 15 týmů utká jednokolově každý s každým a následně budou dle umístění rozděleny do tří skupin po pěti týmech. Právě tento krok dává celé lize nálepku hokejové "šaškárny".

Funkcionáři ČSLH si zřejmě libují ve vymýšlení stále složitějších a komičtějších ligových systémů, což platí zvláště u 2. ligy. To, s čím přišli letos, je vrcholné dílo jej trapné tvorby.

1. - Základní část soutěže

V případě skupin Západ a Střed není moc co řešit. Deset týmů odehraje dlouhodobou (základní) část dvoukolově každý s každým, tj. sehrají 36 utkání. Po skončení základní části nebude následovat žádná nadstavba, nejlepších osm týmů v každé skupině (tj. 80% všech účastníků) postoupí do play-off. Právě tento krok je ve zdánlivě dobře nastaveném systému opět výstřelkem svazu. Celek, který tedy skončí po dlouhodobé části třetí od konce, může nakonec vyhrát i ligu. Nahrává tomu i systém play-off, ale o tom později.

Ve skupině Východ je situace podstatně složitější. V ní se totiž účastní soutěže patnáct mužstev, tudíž jedno z nich musí v každém kole stát, protože na něj nezbude soupeř. Týmy se střetnou každý s každým doma-venku pouze jednou, odehrají tak 28 utkání. Pak bude ve východní skupině následovat nadstavbová část, "perla" letošního ročníku.

2. - Nadstavbová část soutěže

Ve skupinách Západ a Střed tedy nadstavbová část není, o to humorněji působí systém nadstavby na Východě. Poté, co každý tým odehraje 28. zápasů, se mužstva rozdělí podle ligové tabulky do tří skupin. První vytvoří celky na 1.-5. místě, druhou na 6.-10. místě a třetí na 11.-15. místě. V těchto skupinách se účastníci utkají vzájemně opět doma venku, odehrají tudíž dalších 8 utkání a počtem celkem odehraných zápasů se vyrovnají mužstvům ze skupin Střed a Západ. Má to však jedno ale.

Opět narážíme na ekonomickou stránku věci. Pokud třeba na 6.-10. místě skončí celky Břeclavi, Opavy, Havířova, Orlové a Frýdku-Místku, tak mohou v Břeclavi žádat o dotace na svou činnost. Opět svaz neřeší problém vysokých nákladů na cestování, opět vymyslel zrůdnost, která nemá hlavu, natož patu. A to ještě nikde není ani psáno, podle čeho se stanoví konečné pořadí soutěže. Jestli podle bodů bez ohledu na předešlé rozdělení týmů do tří výkonnostně naprosto nevyrovnaných skupin, tak jsme definitivně v hokejovém Mongolsku. Vůbec jsem zastáncem toho, že nadstavbové části jsou v hokejových soutěžích nesmyslný počin.

3. - Play-off soutěží

Poslední část druholigových bojů, i zde se pak ČSLH vyřádilo. Po 36 odehraných utkáních se osm nejlepších týmů v každé skupině dostane do play-off. To se hraje po letech odděleně pro každou skupinu zvlášť (v posledních letech hrály skupiny Střed a Západ společné play-off). Z každé skupiny pak tedy vyjde vítěz a tyto tři týmy budou mít možnost utkat se v baráži o právo účasti v 1. lize 2011/2012.

Jenže - svaz opět ukázal, že hloupost mu není rozhodně cizí. Čtvrtfinále i semifinále play-off se budou hrát na dva vítězné zápasy, což je výsměch tomu, čemu se obvykle říká "vrchol sezóny". Pravda, teď to slůvko vrchol nabralo trochu jiného významu. Tvrdí se, že play-off je zcela jiná, nová soutěž. ČSLH si to přebral po svém a výrazně tomu napomohl. Že vás doma zařízne v prvním utkání nepřesný rozhodčí? Že jste dostal smolné branky? Že ačkoliv jste předtím tohoto soupeře válcoval v základní části a teď jste smolně jednou prohrál? No a co. Prohráváte rázem 1:0 na zápasy a jste vlastně jednu prohru od konce sezóny. Tomu opravdu říkám, pánové, povedený kousek.

Někdy si říkám, že fanoušci mají právo vědět, kdo kterou část systému navrhl a prosadil. To aby se lidi dozvěděli, která skopová hlava je za to zodpovědná.

Shrnutí a zhodnocení

Svaz mě opravdu zklamal. Poté, co neposvětil návrh druholigových klubů, jsem tajně doufal, že přijde se svým prvotním řešením. Na aktivu klubů totiž navrhoval rozdělení soutěže do čtyř skupin, což jsem rozebíral v prvním článku o této problematice. Jednotlivé divize by se sice zúžili, ale ty počtem účastníků nejtenčí by měly osm mužstev, což je proti současným deseti ve skupinách Střed a Západ, nicotný rozdíl. Přibylo by derby, ubylo nákladného (zbytečně nákladného) cestování... Jenže ČSLH potvrdilo, že nic vlastně dlouhodobě řešit nebudou, nechtějí. A tak přišli s tímto (promiňte mi to) zvratkem, který v létě roku 2011 opět změní. Nic nového pod sluncem.

Jedním z faktorů, proč se původní návrh dvou skupin zamítl, bylo ekonomicky nákladné cestování. Ozvaly se hlavně kluby ze skupiny Střed, které by toho najezdily nejvíce. Těm se tedy ustoupilo, na Moravě se ale opět nic neřeší. Přitom z Břeclavi či Hodonína to do Orlové, Havířova, Frýdku-Místku či Opavy blízko rozhodně není. A tak se hlavní problém odstranil jen ve skupinách Západ a Střed, na Moravě setrval.

Dalším počinem je skutečnost, že odvety ve skupině Východ nejsou ve stejném pořadí jako první vzájemné zápasy. Zřejmě módní výstřelek, nebo jen někdo něco popletl. Odvety 11. kola jsou vedeny jako hrací kolo 27., odvety 12. kola pak jako hrací kolo 26. Proč v tom neudělat ještě větší nepořádek. Dalším nesmyslem je hrát ligové kolo dva dny před Vánocemi, ačkoliv je celá termínovka soutěže dosti uvolněná (několik volných středečních termínů). Můžeme pak jen počítat, kolik týmů bude žádat o přeložení zápasu. O play-off už toho tady padlo. Systém na dva vítězné zápasy je blbina již sama o sobě. Punc tomu ještě dodává skutečnost, že se mužstva v pořadatelství střídají. Pochopil bych, kdyby výše nasazený celek odehrál první dva zápasy série doma (a nebo 2. a případný 3. zápas). Střídáním pořadatelství však ČSLH prakticky odstranilo zvýhodnění celku, který skončil po základní části lépe. Zajímavé, že finále už se hrát na tři vítězné zápasy bude, otázka je, zda tam postoupí celky, které by tam postoupit měly.

Nezbývá nám, než se smířit s tímto zmetkem, který svaz vyprodukoval. Doufejme, že jen pro sezónu 2010/2011. Pak již doufám pánové z Českého svazu ledního hokeje dostanou rozum, a nebo výpověď.

Autor: Jaroslav Svoboda | pátek 2.7.2010 16:53 | karma článku: 19,82 | přečteno: 2623x