Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sport

Jaroslav Svoboda

Peníze nám jsou cennější než rasismus, vzkázala fotbalová UEFA

Dne 18. června 2012 se stalo jednou z nejdiskutovanější a nejzmiňovanější událostí na twitteru udělení pokuty dánskému útočníkovi Nicklasi Bendtnerovi. Proč? Ukázal trenky, na kterých byl nápis, který se nehodil do krámu evropské fotbalové asociaci. Na trenýrkách měl nápis Peddy Power, což je irská sázková kancelář. Že se to dá pochopit? To by se dalo, kdyby ta pokuta nebyla několikanásobně vyšší než například tresty za rasistické projevy. Chránit zájmy svých obchodních partnerů je tak pro asociaci UEFA mnohonásobně důležitější než zatočit s rasismem.

19.6.2012 v 6:55 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 3887 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

„Věřím“ aneb životní příběh Vladimíra Konstantinova

Často se říká, že když člověk něco tragického neprožije, tak nedokáže přesně pochopit, jak těžké je se s tímto okamžikem vyrovnat. Člověk poté začne koukat na mnoho věcí naprosto jinak, začne si vážit maličkostí, ale zároveň potřebuje pomoc druhých. Lhostejnost a nezájem je pak to nejhorší, co vás může postihnout. A věřte, že i malé vzpomenutí si dokáže být pro člověka pozitivním impulsem do dalšího žití. Ruský hokejový obránce VLADIMÍR KONSTANTINOV prožil ve chvílích největší sportovní radosti největší životní tragédii. Osobní. Ale lidé jemu blízcí mu dali víru. Dali to, co v té době nejvíc potřeboval, a stále potřebuje. V těchto dnech je to patnáct let, co se Konstantinovovi změnil život.

15.6.2012 v 16:45 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 1060 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Startuje nový ročník QMJHL, na soupiskách Češi nebo i rodák z Konga

Nové ročníky všech hokejových soutěží po celém světě začínají stále zuřivěji bušit na dveře a hlásit se o slovo. V zámoří se 8. září rozjede maraton zápasů slavné juniorské Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL, často také používána zkratka LHMJQ). Oproti loňské sezóně naskočí do soutěže pouze sedmnáct mužstev, na startovním poli chybí celek Montréal Juniors, který se přestěhoval do Boisbriandu a ponese název Blainville-Boisbriand Armada. Ještě hůře dopadli v Lewistonu, kde místní Maineiacs ukončili kvůli chybějícím financím činnost.

7.9.2011 v 20:30 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 1212 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Třetí smrt hokejisty během léta – Wade Belak

Stal se z toho velmi smutný kolorit letošního léta. Zámořské zpravodajské servery vydaly v noci informaci o úmrtí urostlého hokejisty Wadea Belaka, muže, který díky svým proporcím patřil k významnějším „bitkařům“ nejpopulárnější hokejové soutěže světa, NHL. Rodák ze Saskatoonu oslavil 3. července pětatřicáté narozeniny, o dva měsíce později je pak nalezen mrtev v hotelu „One King Street West“ v Torontu, kde také strávil nejlepší léta své hokejové kariéry.

1.9.2011 v 9:15 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 1791 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Pochybily pouze hokejové kluby? Rozhodně nikoliv

A je to tu zase. Přivítejte opět na scéně Český svaz ledního hokeje (dále ČSLH) a tentokrát hlavně Asociaci profesionálních klubů (dále APK) v čele se svérázným Stanislavem Šulcem. Toto uskupení je již tradičním zdrojem nekonvenční a pestré zábavy, leckdy však jejich "hry" přechází do roviny trapných frašek. A s jednou takovou přichází APK právě nyní. Je neuvěřitelné, jak amatérsky lze řídit hokejové soutěže v zemi olympijských vítězů a aktuálních mistrů světa. Stanislav Šulc totiž dokáže jedním podpisem něco schválit, aby pak vzápětí prohlásil, že nic takového se prakticky nestalo. Ten člověk opravdu už neví, co vlastně mluví.

4.11.2010 v 14:30 | Karma článku: 27.37 | Přečteno: 2445 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Hokejový svaz znehodnotil úroveň 2. ligy

S nadějí jsem očekával jednání Českého svazu ledního hokeje (dále jen ČSLH) o herním systému II. hokejové ligy. K tématu jsem tu již sepsal dva články, hlavně v tom prvním pak nastínil hlavní problematiku druholigové soutěže. Výsledné řešení, které ČSLH oznámilo, mě připravilo o poslední zbytky víry, že v ČSLH jsou inteligentní a normální lidé. Komický paskvil, který vypustili na světlo světa, nemá obdoby v žádných hokejových soutěžích nikde na světě. Ve své absurditě překročilo ČSLH další mez a jen se děsím, s jakým systémem asi vyrukují za rok.

2.7.2010 v 16:53 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 2594 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Uvědomí si hokejový svaz finanční problémy klubů? - díl II.

Před týdnem jsem zveřejnil článek o druholigovém hokeji. Vůbec jsem nečekal takovou vlnu ohlasů a reakcí, nejen v diskusi pod článkem. Reakce chodily přes ICQ nebo na email, problematika se v souvislosti s článkem řešila i na jiných diskusích, povětšinou pak na webech zainteresovaných hokejových klubů. Než se pustím do dalšího rozboru problematiky celé věci, shrnu obsah prvního článku, i když nejlepší by bylo si jej celý přečíst (naleznete jej zde). Ve své podstatě jsem reagoval na navržený systém druhé hokejové ligy, kdy 36 týmů bylo rozděleno do dvou skupin. To ve svém důsledku znamená velké finanční zatížení klubů z hlediska výdajů na cestování. Pro mnohé oddíly se jedná pravda o existenční problém. Mnohem výhodnější by byl systém čtyř skupin po 8 až 10 týmech, což svaz také původně navrhoval, ale kluby to smetly v hlasování ze stolu.

17.6.2010 v 23:15 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 1196 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Uvědomí si hokejový svaz finanční problémy klubů? Bude je řešit?

Je to takový hokejový evergreen. Rok co rok mění 2. hokejová liga svůj herní systém, rok co rok pak tento krok vzbuzuje bouřlivé diskuse. Český svaz ledního hokeje nechává alibisticky řešení herního systému na jednotlivých účastnících soutěže, sám pak jen výsledný návrh posvětí, či zavrhne. Je otázkou, proč druholigové kluby úzkostlivě zachovávají systém 2-3 skupin soutěže. Zároveň je otázkou, proč nehledá řešení sám svaz, který tuto soutěž prakticky řídí. Když se před dvěma lety rozdělila 2. liga na dvě skupiny, stálo to krk Šternberk. Pelhřimov se finančně vzpamatovává dodnes, jeho zařazení do moravské skupiny jej stálo tolik peněz na cestování, že i prvoligovým fotbalovým klubům je oproti tomu hej. Spousta z vás teď mávne rukou, že je nějaký prales českého hokeje nezajímá. Jenže i v těchto "pralesních" klubech se rodí hvězdy našeho hokeje.

9.6.2010 v 17:20 | Karma článku: 31.29 | Přečteno: 5260 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Startuje finále Calder Cupu a Neuvirth může přepsat dějiny soutěže

Oči fanoušků ledního hokeje ze všech koutů světa se upírají k tomu, jestli Černí Jestřábi ubijí Letce z Filadelfie a zvítězí ve Stanley Cupu. A zda se Marián Hossa konečně dočká. Jenže v pozadí bojů o Stanley Cup začíná v zámoří velmi prestižní boj o Calder Cup. Do finále American Hockey League se dostal počtvrté během posledních pěti sezón historicky nejúspěšnější tým soutěže Hershey Bears, na odpor se mu postaví nováček soutěže Texas Stars, pokračovatel licence od Iowa Chops. V článku mimo jiné i video ze semifinále mezi Hershey Bears a Manchester Monarchs. Přesvědčte se sami, že na AHL se dá koukat.

3.6.2010 v 23:34 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 1166 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

O Švédkách v autobuse českých hráčů a jiné příhody z mistrovství

Světový šampionát v Německu skončil před přibližně deseti dny, přesto se za ním ještě jednou ohlédnu. Měl jsem letos možnost nakouknout do zákulisí celého dění, což nabídne i některé pro běžného fanouška neočekávané situace. Někde jste se možná již dočetli o planém poplachu v mannheimské hale, který přerušil tiskovou konferenci po zápase Česko – Norsko. O půvabné člence lotyšského národního týmu, která soustavně narušovala práci novinářům, víte asi stěží. A nepředpokládám, že by médii proběhla informace o tom, jak dvě švédské reportérky naháněly Jaromíra Jágra až do autobusu českého mužstva. Těch perliček ze zákulisí je spousta, tak proč o nich něco nenapsat?

2.6.2010 v 14:12 | Karma článku: 37.41 | Přečteno: 22064 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Český titul? From Zero to Hero!

Jak tenká jen může být hranice mezi úspěchem a neúspěchem? Češi se v Německu dočkali nejfantastičtějšího světového titulu své historie. Vybojovali zlaté medaile, ve které nikdo nevěřil. Jak málo chybělo a Staroměstské náměstí by 23. května 2010 zelo prázdnotou a o ruzyňském letišti byste o den později jen stěží slyšeli. Stačilo, aby Harju chvíli před koncem 3. třetiny semifinálového utkání jen posunul kotouč do středního pásma a nesnažil se bekhendem pečetit švédskou výhru. Stačilo, aby ruský gól na konci 1. třetiny padl o půl vteřiny dříve. Aby, aby a aby...

27.5.2010 v 22:50 | Karma článku: 22.44 | Přečteno: 2090 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

České tenistky rozmazlují své fanoušky

Neuvěřitelně příjemný přístup k veřejnosti, příznivcům a fanouškům má český Fed Cupový tým před již na dveře klepajícím semifinále Světové skupiny. Na Facebooku se o životě týmu dozví nadšený fanoušek vše aspoň trochu důležité - navíc i v multimediální podobě. Je to jev, který se ve sportu, zvláště v tom špičkovém a profesionálním, moc nenosí. Ale co víc, fanoušci na stránkách pojmenovaných Czech Fed Cup Team projevují hráčkách i celému realizačnímu týmu obrovskou podporu a věřím, že tím holkám dodávají před náročným víkendem síly. Kolemjdoucímu připadne, že v Itálii není pouze devítičlenný výběr. České tenistky svým vystupováním a projevem loví sympatie fanoušků.

23.4.2010 v 17:50 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 2469 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Sparta a Beroun nejspíše porušily přestupové řády, ČSLH přihlíží

Minulou sobotu přišli berounští hokejisté o postup do play-off, když nedokázali udržet vedení nad Vrchlabím. A Sparta málem přišla o brankáře, kdyby český svaz ledního hokeje nepřekrucoval své řády a nevykládal je pak ve zcela jiném smyslu, než ve skutečnosti zní. Petr Přikryl totiž odchytal v pátek 5. února 2010 své 26. letošní utkání v extralize a další jeho start tedy měl rozhodnout o tom, ve které soutěži gólman dochytá letošní sezónu. To vše na základě přestupních řádů Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), kapitoly III., článku 28. Pro neznalé doplňuji přesnou citaci v článku. Ale zpět k problému. Den poté totiž Přikryl naskočil za Beroun v první lize, ve zmiňovaném klíčovém utkání proti Vrchlabí. Právě tento start měl tedy značit, že Přikryl již nesmí naskočit ve Spartě a sezónu může maximálně dochytat za Beroun. Ale ouha. Hned další den zase chytal Přikryl za Spartu, proti Litvínovu. A to již 27. zápas extraligy letos. Sparta sice prohrála i tak, ovšem Přikryl může i nadále působit v pražském klubu, protože ČSLH prezentuje na papíře jednu formu oficiálních přestupních řádů a v praxi pak uplatňuje zcela jinou. V českém hokeji tak rozhodně neplatí, že co je psáno, to je dáno.

9.2.2010 v 13:45 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 8387 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Nikoliv junioři, ale ČSLH táhne český hokej ke dnu

Ondřej Novotný s Janem Paličkou vydali na serveru idnes.cz článek, kde již s nadpisem nemohu souhlasit. „Junioři táhnou český hokej ke dnu.“ Omyl, pánové. Ti kluci za to nemohou, stejně tak za to nemohou ani hokejisté do šestnácti let, kteří v těchto dnech podlehli stejně starým Rusům doma hrozivě 0:8. Vinit z hokejové doby temna lze jen někoho zcela jiného – Český svaz ledního hokeje (ČSLH). Ano, ukažme si konečně na ně prstem. Takřka každý rok nové herní systémy soutěží, které se nezdráhá ČSLH měnit i uprostřed rozběhnutého ročníku. Tak jako letos. Podívejte se na výsledky a tabulku extraligy juniorů. Jakmile začalo jít některým „mocnějším“ celkům o záchranu, došlo ke změnám, které jednoznačně opět potírají principy soutěže – tj. hlavního smyslu sportovního zápolení. Sestoupit je opět mnohem těžší. Stačí jen trochu chtít setrvat v soutěži. A to přece chtějí všichni.

29.12.2009 v 17:43 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 3006 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

Tak tohle se opravdu nepovedlo, pane Železný

Máme tu další souboj "Sportovec vs. Novinář". Reportér Jakub Železný se dostal do křížku s českou brankářskou fotbalovou jedničkou Petrem Čechem. Důvod? Během rozhovoru pro slavnostní vyhlášení ankety Sportovec roku 2009 si redaktor České televize moc slavnostně nepočínal. V telefonickém interview postupně nakladl otázky takové, že Petr Čech později odmítl dát souhlas ke zveřejnění celého plánovaného a tradičního pozdravu fanouškům. Uvedené slovní spojení jsem vyznačil kurzívou proto, že v konečném znění mělo s pozdravem příznivcům opravdu pramálo společného. Zvláště vinou Jakuba Železného. "Dlouho po skončení tohoto rozhovoru jsem přemýšlel, co si o tom všem mám myslet, proč jsem se právě já při takto významné sportovně-společenské akci stal obětí irelevantních dotazů a co konkrétně vedlo pana redaktora k tak arogantnímu a konfrontačnímu tónu," prozradil Petr Čech na svých oficiálních stránkách ve vyjádření.

28.12.2009 v 12:55 | Karma článku: 41.28 | Přečteno: 8255 | Diskuse

Jaroslav Svoboda

ČSLH zamítl mezi 1. a 2. hokejovou ligou systém baráže

Všichni jsou si rovni, avšak někteří jsou si rovnější. Český svaz ledního hokeje zamítl ve čtvrtek 22. května 2009 baráž, kterou navrhovali zástupci prvoligových klubů. O co jde? Pro sezónu 2009/2010 chtěly prvoligové celky upravit systém bojů o záchranu. Oproti minulým letům by neexistoval přímý sestup dvou nejhorších týmů ligy, naopak pouze poslední tým soutěže by se ještě v dodatečné prolínací soutěži utkal s nejlepším týmem 2. ligy. Tato varianta ale byla ze strany Českého svazu ledního hokeje razantně smetena ze stolu. Nic však již stejné organizaci nevadí, že totožný způsob "postupu" a "sestupu" mezi hokejovými ligami funguje na úrovní extraligy a 1. ligy. Důvod je jasný, nejvyšší českou hokejovou soutěž spravuje Asociace profesionálních klubů (APK), s nadsázkou řečeno diktátor českého hokeje.

22.5.2009 v 15:28 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 3556 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3906
Autorem blogu je mladý muž žijící v podhůří Jeseníků ve městě Šumperk. Má rád cestování, přírodu, fotografování, sport a jízdu na kole. Několik let pracuje mimo jiných aktivit i jako žurnalista, aktivně se podílel na zpravodajství z MS v ledním hokeji 2010. V případě zájmu jej naleznete také na twitteru @JarSvoboda

TOPlist


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.